Arsenik doğal olarak meydana gelebilen, Erozyon aracılığıyla su kaynakların1 kirletebilen ayrıca Boya, metal, sabun, ilaç gibi endüstriyel ürünlerin, üretim proseslerinin yan ürünü olarak da doğaya karışabilen bir ağır metaldir. Arseniğin iki bilinen formu vardır; Arsenit (Arsenik III) ve arsenat (Arsenik V). ‘dır. Arseniğe uzun süre maruz kalmanın zarar verici etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Deride açılma, prostat problemlerine yol açan ciğer ve idrar rahatsızlıkları ile kansere yol açabilir, kardiyovasküler rahatsızlığı, şeker hastalığı ve üreme zorlukları gibi çok ciddi sağlık problemlerinin doğmasına da sebep olabilir. Bu nedenle ARITIMSAN, arsenik değerlerini Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) izin verdiği önceki değer olan 50 µg/l’den, 10 µg/l‘nin altına düşürmede teknolojik çözümler üretmiş ve başarıyla uygulamaktadır.

Arsenik Arıtım Teknolojileri

Bir arsenik giderim teknolojisini değerlendirmeden önce,  detaylı su analiz değerleri ölçülerek , arıtmadan sonra oluşacak suyun karakteri ile ilgili de çalışmalar yapılıp , verilerin sağlaması yapılmalıdır. İyon değiştirme, ters ozmoz, Koagülasyon/filtrasyon ,zeolit ile arsenik alımı gibi yöntemler  firmamız tarafından etkin bir biçimde kullanılmaktadır.

arsenik arıtma

Reverse Osmosis

Yüksek basınç altında hassas bir filtrasyon sağlayan ters osmoz sistemi arsenik gideriminde %90 oranında başarı sağlayabilmektedir.

Koagülasyon / Filtrasyon / Ultra Filtrasyon

Koagülasyon/filtrasyon, askıda katıları ve kolloidal haldeki katıları sudan uzaklaştırmak için birçok su arıtma sistemlerinde yer alan geleneksel bir metottur. Suya koagülant eklenerek su içinde kolloidal partiküllerin bir araya gelme kabiliyetini arttırır. Flokülasyon sırasında, negatif yüklü iyonik mikro partiküller koagülanta doğru çekilir ve birbirine tutunurlar, floklara bağlanan arsenik çökeltmeyle veya filtrasyonla sudan uzaklaştırmaktadır.Böylece arseniğin % 90 giderimi başarıyla sağlanmış olur.

Hemen Şimdi Arayın

Uzman mühendislerimiz ve profesyonel ekibimiz, haftanın 7 günü ve günün 24 saati sürekli hizmet veriyor. Su arıtımı ile ilgili tüm sorularınıza hemen yanıt alın. Nerede olursanız olun günün her saati tüm iletişim kanallarımız sürekli açık.

.