Bir membran aynı zamanda diğer başka faktörlerde etkili olduğu halde maddelerin kabaca moleküler büyüklüklerinin baz alınarak ayrılmalarını sağlayan bir araçtır. Ayrıca yüklü parçacıkların üzerinden geçişini düzenler ve böylece bir elektrik potansiyelin oluşması için gerekli  şartları oluşturur.

Bir membran prosesinde iki fazı fiziksel olarak ayıran üçüncü bir faz olan membrana ihtiyaç vardır.Membranlar ayırma ve saflaştırma işlemleri için kullanılırlar.Membran prosesleri de ayırma işlemleri olarak isimlendirilebilir. Membran prosesleri fiyat ve arıtma etkisi bakımından hızlı bir  şekilde su ve atıksu endüstrisinde kendini kabul ettirmiştir.

Günümüzde hızla gelişmekte olan polimer endüstrisi membran teknolojilerini çok daha rekabetçi hale getirmektedir. Günümüzden 20 yıl öncesine kadar membran prosesleri az bilinmekteydi. Bugün ise Amerikan Çevre Koruma Teşkilatı (EPA) tarafından en iyi arıtma teknolojilerinden biri olarak tanımlanmaktadır.

reverse osmosis membran

Membran prosesinin içme sularında geniş ve çeşitli uygulama alanları mevcuttur. İçme suları için yüksek kalitede ürün vermektedir.Membran prosesleri atıksu arıtımı, içme sularının uygun kaliteye getirilmesinin yanı  sıra hafif tuzlu suların ve deniz sularının tuzsuzlaştırılmasında da kullanılır. Bu yöntem ucuz su kaynaklarının bulunmadığı hallerde kullanılır.

Çünkü yüksek maliyetlidir. Son zamanlarda membran prosesleri yumuşatma ve organiklerin gideriminde de kullanılmaktadır. Sonuç olarak membran proseslerinin önemi anlaşılmaya başlanmış ve her geçen gün yeni uygulama alanları bulmuştur.

Reverse Osmosis Membran Modelleri

Membran filtreler çeşitli boyutlardadır. Kapasiteye göre değişen bu boyutlar; 2521-2540-4040-8040 gibi rakamlar ile kodlanmıştır. Bu kodlar membranın çapını ve boyunu belirler. Firmamız bünyesinde her boyutta membran modellerimiz mevcuttur. Membranlar aynı zamanda düşük basınç ve yüksek basınç şeklinde de olabilir.

Düşük Basınç membranları daha az enerji ile çalışırlar fakat yüksek iletkenlikteki sularda çalışması güçleşir. Yüksek basınç membranları yüksek basınçta çalışacağı için daha fazla enerji harcarlar, yüksek TDS'li sularda çalışabilirler. Deniz suyu membranları ise, çok yüksek basınçta çalışırlar (60 bar).

Hemen Şimdi Arayın

Uzman mühendislerimiz ve profesyonel ekibimiz, haftanın 7 günü ve günün 24 saati sürekli hizmet veriyor. Su arıtımı ile ilgili tüm sorularınıza hemen yanıt alın. Nerede olursanız olun günün her saati tüm iletişim kanallarımız sürekli açık.

.