Günümüzde gelişen teknoloji ve artan insan nüfusunun bir sonucu olarak, maalesef dünyamız her alanda hızla kirlenmekte ve zarar görmektedir. Bu durumdan su kaynakları da olumsuz yönde etkilenmektedir. Kullanılabilir ve içilebilir su kaynaklarında meydana gelen olumsuz gelişmeler, zaman zaman klasik arıtma yöntemlerinin yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda yada ileri düzeyde arıtma istenilen özel proses sularında Reverse Osmosis ( Ters Ozmoz ) Üniteleri kullanılmaktadır.Reverse osmosis sistemi (ters osmos) en genel tanımıyla, suyun içerisinde bulunan Anyon ve Katyon iyonlarının giderilme işlemidir. Aynı zamanda bir tür ileri filtrasyon yöntemi olarak da uygulanmakta olan Reverse osmos üniteleri yüksek teknolojinin en son olanaklarının kullanıldığı üst düzey bir su arıtım elemanıdır. 

reverse osmosis

Su Arıtma Sistemlerinde Reverse Osmosis

Bu ünitelerin çalışma prensibi, doğadaki osmotik dengenin ters işleyişi ile açıklanabilir.Reverse osmos sistemi Osmotik dengeyi tersine çevirmek için osmotik basınçtan daha fazla basınca gerek duyar. Bu amaçla reverse osmos sistemlerinde yüksek basınç pompaları kullanılır.Yüksek basınç pompasının basınçlandırdığı su, üzerinde 5 angstrom boyutunda gözenekler bulunan membranlara iletilerek suyun saflaştırma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Atık hattından çıkan ağır konsantre su ise drenaja verilir.Günümüzde kullanım alanları gittikçe genişleyen Reverse osmosis sistemleri her türlü endüstriyel alanlar ve evsel uygulamalarda güvenle kullanılmaktadır.İleri su arıtma teknolojileri grubunda olan R.O sistemlerinin çok çeşitli sektörlerde kullanım alanı bulunmaktadır. Deniz suyu arıtma,kuyu suyu arıtma gibi bir çok spesifik ağır metal veya tuzluluk içeren sularda kullanıldığında tam bir çözümdür. Türkiye'de üretimini yaptığımız reverse osmosis sistemleri kalite fiyat dengesi ile işletmeler ve evsel kullanımlarda mükemmel çözümler sunmaktadır.

reverse osmosis cihazı

Reverse Osmosis Sistemlerimizin Üstün Özellikleri

Özellikle son yıllarda doğal kaynak sularının bozulması, kirlenmesi ve yok olmasından dolayı, su şişeleme işletmelerinde bir çok ünlü firmalar içme suyunun arıtımını Reverse osmos sistemi gerçekleştirerek pazarlanmasını ve dağıtımını yapmaktadır. Aynı zamanda deniz suyundan tatlı su eldesi içinde kullanılan Reverse osmos sistemleri, özel tip membranlar sayesinde atık su veya çeşitli su ile karışık likitlerin geri kazanımlarında da mükemmel sonuçlar vermektedir.

Heroes markası altında dizayn edilen Reverse osmos sistemleri geniş teknik ekip ve mühendis kadrolarıyla, giriş suyu parametreleri ve istenilen çıkış suyu kalite parametreleri bilgisayar ortamında simule edilerek en doğru ve en ekonomik şekilde oluşturulmaktadır. Standart olarak 3 ayrı ürün yelpazesinde dizayn edilen modeller (S – L –XL) tamamı paslanmaz çelik konstrüksiyon, paslanmaz çelik borulama ve paslanmaz çelik membran kılıfları olarak oluşturulmuştur. Üst kalite anlayışımız ile üretimlerini gerçekleştirdiğimiz R.O sistemleri, uzun yıllarca kullanılacak şekilde uzman mühendis kadromuz ile tasarlanıp üretilmektedir. Dünyanın tanınmış markalarının ekipmanlarını kullandığımız sistemlerimiz, operasyonu-kullanımı en kolay olacak boyutta tasarlanır.

hemodiyaliz osmoz

Reverse osmosis sistemi nasıl çalışır ?

Reverse osmos sistemleri evsel ve endüstriyel olmak üzere ikiye ayrılır, evsel reverse osmosis cihazları genelde paket sistem olarak ticari satış uygulaması yapılmaktadır. Evsel reverse osmosis cihazları da çalışma şekilleri genel endüstriyel reverse osmosis sistemlerine benzemektedir. Endüstriyel reverse osmosis sistemlerinin uygulamaları, tamamen proje bazlı olmaktadır. İstenilen çıkış suyu  kalitesine bağlı olarak yapılan projelendirmeler reverse osmosis sistemin genel öbeğini oluşturur. İstenilen kapisitelerde üretimini gerçekleştirdiğimiz reverse osmosis sistemleri ana başlık olarak, ön mikronik filtre yüksek basınç pompası, membranlardan oluşur. Yüksek basınç altında membranlardan geçirilen su üretim tarafından iletkenliği-TDS'i düşürülmüş olarak çıkar. Suyun tuzluluk oranına bağlı olarak da recovery yani geri kazanım miktarını belirler. Yüksek tuzluluk değerlerinde, suyun daha büyük bir bölümünü atar. Tüm bu işlemlerin gerçekleşmesi için reverse osmosis sisteminin  otomasyon merkezinin çok iyi kalitede olması gereklidir. Aynı zamanda kullaılacak tüm ekipmanların sertifikalı ve gıda tüzüğüne uygun olması gerekmektedir.

Hemen Şimdi Arayın

Uzman mühendislerimiz ve profesyonel ekibimiz, haftanın 7 günü ve günün 24 saati sürekli hizmet veriyor. Su arıtımı ile ilgili tüm sorularınıza hemen yanıt alın. Nerede olursanız olun günün her saati tüm iletişim kanallarımız sürekli açık.

.