Suyun içerisinde bulunan askıda katı maddeleri tutmak için kullanılan bir filtrasyon yöntemidir. Tank içerisinde bulunan çeşitli quartz katmanları farklı özgün ağırlıkları ile mükemmel bir filtrasyon sağlamaktadır. Aynı zamanda filtrasyon hızı düşürülürse suda bulunabilecek demir iyonlarını da tutabilecek şekilde tasarlanmıştır. Otomasyon valfi sayesinde, ters yıkama işlemlerini zamansal periyoda bağlı olarak otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

kum filtresi

Multi-media kum filtreleri suda bulanıklığa neden olan tortu ve partikülleri arıtmak üzere kullanılmaktadır. Filtrasyon kolonları kademeli quartz ve antrasit minerali içermektedir. Bu mineraller arasından optimum hızla süzülen su tortularından arınmış hale gelmektedir. Suyun içerisinde bulunan askıda katı maddeleri tutmak için kullanılan bir filtrasyon yöntemidir. Tank içerisinde bulunan çeşitli kuartz katmanları farklı özgün ağırlıkları ile mükemmel bir filtrasyon sağlamaktadır. Aynı zamanda filtrasyon hızı düşürülürse suda bulunabilecek demir iyonlarını da tutabilecek şekilde tasarlanmıştır. Otomasyon valfi sayesinde, ters yıkama işlemlerini zamansal periyoda bağlı olarak otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Reverse Osmosis sistemlerinden önce kum filtresi uygulanması, R.O sisteminin korunmasını ve R.O sistemi membranlarını uzun yıllar kullanımı kolaylaştırmaktadır. Kum filtreleri su arıtma sistemin ana elemanı olup, sonrasında eklenecek tüm arıtma ekipmanlarını korumaktadır.

Su Arıtma Sistemlerinde Kum Filtresi

Tank tipi isteğe bağlı olarak composit gövdeli veya AISI 304-316 paslanmaz çelik olarak da uygulanabilirliği bulunmaktadır. En minimal su debilerinden, en maksimum debilere kadar mükemmeliyeti kanıtlanmış olan MULTI-MEDIA Kum filtre grupları işletmeler ve evsel kullanımların su filtrasyonunda, su arıtma sistemlerin en başında gelir. En büyük avantajlarından biri ise sarf malzeme giderinin yalnızca su olmasıdır. Çünkü bu filtre grubu ters yıkama işlemini yalnızca su ile yapıp başka bir malzemeye ihtiyaç duymamaktadır. Bu tip filtreleri kullanırken unutulmaması gereken en önemli konu ise; en düşük mikronojlarda su filtrasyonunu sağlamak için filtrasyon hızının mutlaka düşük tutulması gerekmektedir. Kum filtreleri işletme maliyeti açısından da oldukça ekonomiktir.

kum filtresi

Kum Filtresi veya Multimedya Filtre olarak adlandırılan filtrasyon tekniğinde suyun içerisinde bulunan askıda katı maddeleri, bulanıklığa neden olan tortu ve parteküllerin arıtılmasında kullanılmaktadır. Filtrasyon yatak hızının düşürülmesi, Kum filtresi öncesindeki depo ve su hattına yapılacak kimyasal dozajlamalar (koagülasyon ve flokülasyon) suda bulunabilecek Demir, Arsenik, Mangan, Silika iyonlarının da tutulabilmesini sağlamaktadır. Tank içerisinde bulunan kademeli quartz katmanları farklı özgün ağırlıkları ile filtrasyon tipinde kullanılacak olan mineralin düzgün calışmasına yardımcı olmaktadır.

Kum Filtresinin büyüklüğüne göre mekanik valf, otomatik valf ve yüzey borulama sistemleri kullanılan, vana gruplarıyla donatılır. Mekanik valf sistemi; elektrik veya hava basıncına gereksinim duymadan çalışan sistemlerdir. Görevli kişiler tarafından istenilen zamanda cihazın ters yıkamasını yapmasına olanak sağlar. Bu saye de Kum Filtresi üzerinde tutulmuş olan parteküllerin atık hattıyla Kum Filtresi minerali üzerinden uzaklaştırılması sağlanır. Otomatik valf sistemi; Kum Filtresi Sisteminin insan müdahalesine gereksinim duymadan belirlenen saat ve tarihte, ayarlanan yıkama sürelerinin yapılmasını sağlar.

kum filtresi

Kum Filtresi Çeşitleri

Kum Filtrelerinin su geçirme miktarları ve boyutları büyüdüğünde vana ve boru hatlarının da büyümesi gerekmektedir. Bunun çözümü de yüzey borulamalı, diafram vanalı, pinomatik aktivatörlü ya da elektirik aktivatörlü vanaların kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Bu tür sistemlerin vana kontrolleri Micro işlemcili ya da PLC kontrollü ünitelerle sağlanır.Kum Filtrelerinde kullanım amacına göre; Kademeli Quartz, Antrasit, Filter AG, Turbidex, Garnet, As-Fe-Mn, Birm gibi mineraller kullanılmaktadır. Bu mineraller arasından optimum hızla süzülen su, tortularından arınmış hale gelmektedir.Kum Filtresi ya da Multimedya Filtre tankları çeşitlilik göstermektedir.FRP (Fiberglass Reinforced Plastic) Tank; Pilastik tank üzerine güçlendirilmiş fiberglas sarımıyla yapılmaktadır. Tank Basınç dayanımları 7 ile 10 bar arasındadır. Metal Tank; Saç Tanklar; (düşük miktarlı karbon çelikten) sıcak daldırma galvanizle kaplı ve üzeri 2 kat Epoksi kaplamalıdır. Tank basınç dayanımı 7 ile 10 bar arasındadır. İsteğe bağlı olarak dayanım oranı yükseltilebilmektedir. Çelik Tanklar; Paslanmaz Çelik 304 – 316 – 316L kalite çelikten imal edilmektedir. Tank Basınç dayanımları 7 ile 10 bar arasıdır. İsteğe bağlı olarak dayanım oranı yükseltilebilmektedir.

Kum Filtresi fiyatları

Fiyatlandırma proje kapsamında geçen suyun kapasitesi ve suyun askıda katı madde oranına gerçekleşmektedir. Bütün bu veriler, proje fiyatını ortaya çıkarmaktadır. Arıtımsan olarak kum filtrelerinde en kaliteli sistemleri en ekonomik fiyatlar ile vermekteyiz.

Hemen Şimdi Arayın

Uzman mühendislerimiz ve profesyonel ekibimiz, haftanın 7 günü ve günün 24 saati sürekli hizmet veriyor. Su arıtımı ile ilgili tüm sorularınıza hemen yanıt alın. Nerede olursanız olun günün her saati tüm iletişim kanallarımız sürekli açık.

.